چک لیست زیرلایه

بررسی زیرلایه قبل از گچ کاری

 
 

آیا ساختمان شما برای گچ کاری آماده است؟

کارهای سازه ای باید قبل از شروع گچ کاری تکمیل شود. نصب پنجره، سقف، لوله کشی. تاسیسات برق و توزیع، آب، گاز، فاضلاب و … و همچنین گرمایش دیوار نیز باید تکمیل شود. همچنین لازم است عملکرد آنها چه با فشار و چه از طریق آزمایش سیلاب بررسی شود.

 
 

وضعیت بستر را بررسی کنید

 
 

رطوبت

بستر گچ کاری باید خشک باشد. بنابراین توصیه می کنیم رطوبت آن را اندازه گیری کنید. ما به طور خاص رطوبت سنج های تایید شده را برای اندازه گیری دقیق توصیه می کنیم. در تعمیرات و در هنگام کار با بنایی مرطوب بهتر است نمونه برداری و به آزمایشگاه معتبر ارسال شود. شما نه تنها رطوبت دقیق سنگ تراشی، بلکه نمک احتمالی را نیز خواهید یافت.

 

قابلیت جذب

شما می توانید به راحتی از قابلیت جذب بستر مطلع شوید. آب را روی سطح زیرین بریزید یا اسپری کنید. اگر آب به پایین چکه کند، بستر جذب ضعیفی دارد. اگر آب خیلی سریع جذب شود، بستر به شدت جذب می شود. با قابلیت جذب متعادل بستر، آب به طور یکنواخت جذب می شود. جذب ضعیف، قوی یا ناهموار را می توان با پوشش های نفوذی جبران کرد.

 
 

سطح زیرلایه

سطح نهایی گچ تحت تأثیر بستر قرار می گیرد. به منظور جلوگیری از ناامیدی بعدی، قبل از گچ کاری با الزامات پیش از مسطح بودن موافقت کنید. انحراف استاندارد سطح برای طبقات مختلف نیز توسط استاندارد تعیین می شود. ملزومات متفاوتی در زیرزمین‌ها، برخی دیگر در محله‌های زندگی یا گالری‌های دارای نور خاص قرار می‌گیرند. حداکثر ناهمواری زیرلایه برای الزامات خاص را می توان در استاندارد STN EN 13914-2 یا در دستورالعمل فناوری گچ های Baumit یافت.

 
 

چه چیز دیگری باید توجه کنید

  • استحکام کافی زیرلایه
  • ظرفیت بارگذاری وزن بستر
  • آلودگی
  • درمان عناصر فلزی
  • لایه برداری قطعات
  • همگنی سنگ تراشی، مواد مختلف، قالب ها
 
 
 

اقدامات توصیه شده

1. افزایش رطوبت

تجزیه و تحلیل علل رطوبت و انجام اقدامات اصلاحی، خشک کردن سنگ تراشی یا استفاده از مواد اصلاحی مناسب.

2. جلبک و کپک

هرگز قالب را روی بستر نگذارید. آنها را با یک فیکسچر ضد قارچی مناسب مانند Baumit FungoFluid درمان کنید و سپس آن را به صورت مکانیکی بردارید. بستر را تمیز کنید.

3. بستر گرد و غبار

گرد و غبار و کثیفی می تواند چسبندگی گچ را به بستر بدتر کند. خاک خشک را با برس، جارو یا با جریان آب بشویید. اجازه دهید بستر خشک شود.

4. روی زیرلایه را چرب کنید

شستن بستر چرب فقط با آب تمیز کافی نیست. از یک محصول تمیز کننده مناسب برای مثال Baumit ReClean استفاده کنید.

5. باقی مانده پس از سوار شدن

حذف بقایای محصولات تخلیه بردگی روی بتن با بخار داغ یا مواد شوینده مناسب. پس از تمیز کردن، اجازه دهید بستر خشک شود.

6. ترک های فعال

هرگز ترک هایی که کار می کنند را دست کم نگیرید. تجزیه و تحلیل و پیشنهادات برای اقدامات توسعه مجدد را در دست یک متخصص قرار دهید. پس از تثبیت ترک ها نیز در برخی موارد لازم است اتساع در گچ انجام شود.

7. بستر غیر چسبنده

قسمت هایی که در حال از بین رفتن یا کنده شدن هستند باید برداشته شوند. فقط در صورتی که از چسبندگی کافی گچ به بستر اطمینان حاصل کنید.


Warning: getimagesize(http://127.0.0.1/baumit/wp-content/uploads/2023/05/Baumit_logofav.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/baumitir/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/media.cls.php on line 699

Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/baumitir/public_html/wp-content/litespeed/css/576c64eb9fd5ace0c33745b0ae29e4b7.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/baumitir/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:126 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/baumitir/...', 126, Array) #1 /home/baumitir/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(126): md5_file('/home/baumitir/...') #2 /home/baumitir/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(778): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://baumiti...', 'css', true, Array) #3 /home/baumitir/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(307): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/baumitir/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(240): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/baumitir/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(308): LiteSpeed\Optimize->f in /home/baumitir/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 126